Condrosulf
Condrosulf® 4000

Pro odborníky

Koupit

Jak funguje

Příbalová informace

Jsou všechny chondroitin sulfáty stejné?

Na českém trhu lze v současnosti zakoupit řadu produktů, které tuto účinnou látku obsahují, drtivá většina z nich jsou však tzv. doplňky stravy, jejichž kvalita je na českém trhu přímo katastrofální. Na tento problém upozornil ve své studii také prof. Nicola Volpi z italské Univerzity Modena & Reggio Emilia, kterou osobně prezentoval na jarním středoevropském kongresu revmatologů v Praze. Bylo zde vyhodnocováno množství a kvalita CS v několika doplňcích stravy prodávaných na českém trhu ve formě tablet či kapslí, a to pomocí dvou, velmi přesných analytických metod. Bylo například zjištěno, že množství CS deklarované na obalech doplňků stravy se s reálným obsahem shodovalo jen ve čtyřech případech z deseti. U čtyř produktů bylo dokonce zjištěno méně než 1 % CS ve srovnání se 47, 17, 12, a 6 %, které byly kalkulovány podle údajů na obalech. Pokud šlo o pravděpodobný původ CS, který hraje důležitou roli jak pro účinnost, tak pro bezpečnost přípravku (riziko přenosu „nemoci šílených krav“, ptačí chřipky apod.), v osmi případech byl původem z hovězího dobytka či prasat, jedenkrát nebylo ani možné na základě nízkého obsahu CS jeho původ odhalit a pouze v posledním případě byl z rybích chrupavek, které jsou považovány za nejbezpečnější zdroj.

Co z uvedeného vyplývá? Artróza je vážná nemoc a jako taková by měla být léčena pouze a jen kvalitními léky. Spotřebitelé jsou však bohužel zahlcováni masivní reklamou na doplňky stravy, která velmi často ani nesplňuje zákonná pravidla – těmto produktům by například neměly být v reklamě přisuzovány vlastnosti léčby, vyléčení či úlevě od zdravotních obtíží apod. Jak vyplývá ze zahraniční analýzy, výrobci doplňků stravy často klamou spotřebitele co se týká obsahu účinné látky, a nejen z těchto důvodů nelze plně zajistit jejich bezpečnost. Vzhledem k tomu, že potraviny, kam doplňky stravy vlastně patří, „nehlídá“ Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), neexistuje v současnosti jejich dostatečná kontrola. Výrobci totiž při schvalování dokládají pouze zdravotní nezávadnost (uvádějí obsah toxických látek a těžkých kovů) a v České republice v současnosti ani není autorita, která by v tomto smyslu tlačila na výrobce a chránila tak pacienty, resp. spotřebitele.

Text upraven podle: http://www.ordinace.cz/clanek/vite-cim-se-lisi-potravinove-doplnky-od-beznych-leku/
IBI, spol.s r.o. ® | Právní prohlášení      Povězte svým známým | Zprávy v tisku | Kontakt
Léčivý přípravek je určen k léčbě a prevenci degenerativních onemocnění kloubů, zejména kolenního (gonartrózy) nebo kyčelního (koxartrózy) a artrózy kloubů prstů ruky. Pozorně si přečtěte příbalovou informaci.